Centrum Prasowe

Ogólnopolski Test Wiedzy o Inwestowaniu

Pierwszy Ogólnopolski Test Wiedzy o Inwestowaniu sprawdzi naszą wiedzę o ekonomii i gospodarce

Czy korzystniej jest otrzymać tysiąc złotych dzisiaj, czy tysiąc dwieście za rok? 

Czy NewConnect to nazwa firmy telekomunikacyjnej, a WIG20 to nowa gra komputerowa? 

Czy Polacy rozumieją zasady i mechanizmy rządzące gospodarką i jak zachowują się w obliczu ryzyka?  Odpowiedzi na te pytania poznamy już 16 października  br. podczas Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Inwestowaniu. 

Ponad 300 osób, w tym znane osobistości świata mediów, polityki, biznesu i sztuki oraz studenci sprawdzą swoją wiedzę podczas pierwszej edycji Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Inwestowaniu. Projekt realizowany jest w ramach programu edukacyjnego Akcjonariat Obywatelski i odbędzie się 16 października br. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.  

Uczestnicy zabawy udzielać będą odpowiedzi na pytania zebrane w czterech blokach tematycznych związanych z psychologią inwestowania, praktyczną wiedzą z matematyki, giełdą i jej mechanizmami oraz ekonomią.

Osoby zainteresowane udziałem w Teście mogą rejestrować się na stronie internetowej www.test.akcjonariatobywatelski.pl. Na stronie internetowej została przygotowana także specjalna aplikacja, która umożliwi sprawdzenie swojej wiedzy internautom, którzy będą rozwiązywać test w tym samym czasie i na tych samych zasadach, co uczestnicy zebrani na Uniwersytecie Warszawskim. 

A jeśli tego dnia nie będziemy mogli zjawić się w auli UW, ani zasiąść przy ekranie komputera – nic straconego. Test będzie dostępny na stronie www jeszcze przez tydzień. Na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody

-Test stanowi ważny etap w realizacji prowadzonych przez nas działań edukacyjnych. Ich celem jest przede wszystkim dostarczanie wiedzy na temat inwestowania, tak by Polacy przełamali swoje obawy przed giełdą, a decydując się na inwestycje w akcje spółek publicznych robili to świadomie. Ogólnopolski Test Wiedzy o Inwestowaniu po raz pierwszy pozwoli nam sprawdzić nie tylko wiedzę Polaków z zakresu ekonomii i giełdy, ale również nasz stosunek do ryzyka – mówi Minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad.

 

Zebrane wyniki posłużą do przygotowania przez firmę badawczą TNS Pentor raportu podsumowującego i oceniającego z jakimi obszarami wiedzy Polacy mają największe problemy, co sprawia im najwięcej trudności, a w której dziedzinie są bezkonkurencyjni

- Zachęcam wszystkich do udziału w Teście i sprawdzenia swojej wiedzy. Wyniki Testu pomogą nam w przygotowywaniu kolejnych działań edukacyjno-informacyjnych, które w jeszcze efektywniejszy sposób będą popularyzowały wiedzę o finansach wśród polskiego społeczeństwa – mówi Iwona Sroka, Prezes KDPW.

Ogólnopolski Test Wiedzy o Inwestowaniu odbędzie się 16 października 2011 roku w godzinach 11:30-13:30 w siedzibie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Został objęty patronatem korporacyjnym Telewizji Polskiej i będzie emitowany w portalu informacyjnym TVP INFO, a także na stronie internetowej Akcjonariatu Obywatelskiego i partnerów akcji. Transmisję internetową zapewni InfoEngine.  

Przebieg oraz wyniki testu komentować będą wybitni polscy ekonomiści oraz goście specjalni: Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Iwona Sroka, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Główny Doradca Ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, współtwórca i wieloletni Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Wiesław Rozłucki oraz kierownik Katedry Psychologii Ekonomicznej, Wiceprezes TNS Pentor Jerzy Głuszyński, a także kierownik  Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przy SWPS prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz.

***

Akcjonariat Obywatelski to program Ministerstwa Skarbu Państwa, którego celem jest doprowadzenie do świadomego i powszechnego uczestnictwa Polaków w życiu społeczno gospodarczym 

i przemianach własnościowych. Idea Akcjonariatu Obywatelskiego zapoczątkowana została podczas debiutów giełdowych PZU, Tauron PE oraz GPW. W ramach programu wprowadzone zostały rozwiązania ułatwiające inwestorom indywidualnym udział w ofertach publicznych spółek Skarbu Państwa. Równocześnie realizowana jest kampania edukacyjna „Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj Świadomie” pokazująca w jaki sposób aktywnie zarządzać oszczędnościami oraz korzystać 

z możliwości inwestycyjnych jakie daje giełda. Aktywny udział w realizacji projektów edukacyjnych biorą: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Izba Domów Maklerskich oraz spółki giełdowe PZU i Tauron PE.