Izba Domów Maklerskich jest największą niezależną samorządową organizacją firm inwestycyjnych. Reprezentujemy 20 członków: 7 największych banków (biura maklerskie) i 13 firm inwestycyjnych, którzy łącznie odpowiadają za 99% wolumenu obrotu lokalnego (akcjami, obligacjami, kontraktami terminowymi) na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wśród lokalnych członków Giełdy.
Misją Izby jest wspieranie rozwoju rynku kapitałowego służącego pozyskiwaniu kapitału przez przedsiębiorstwa dla wzrostu gospodarczego i zwiększania zamożności społeczeństwa. Izba występuje w roli Rzecznika Rynku Kapitałowego – prezentuje publicznie rekomendacje i opinie mające wpływ na konkurencyjność i efektywność rynku kapitałowego.
Jesteśmy głosem branży maklerskiej – pracujemy na rzecz rozwiązań prawnych służących umacnianiu konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego, prowadzimy działalność szkoleniową dla zwiększenia poziomu profesjonalnego pracowników firm inwestycyjnych, organizujemy konferencje promujące rozwój rynku kapitałowego. Współpracujemy z rządem i organizacjami rynku kapitałowego na rzecz wsparcia rozwoju konkurencyjnego otoczenia regulacyjnego i warunków biznesowych.
Izba jest członkiem European Forum of Securities Associations.
Izba Domów Maklerskich funkcjonuje w oparciu o:
- Ustawę o obrocie instrumentami finansowymi.
- Ustawę o izbach gospodarczych z 30 maja 1989 r.
- Statut Izby Domów Maklerskich.
Przynależność do IDM jest dobrowolna.
Historia
Dla powstającego regulowanego rynku kapitałowego w 1991 roku ustawodawca przewidział obowiązkowy samorząd: związek maklerów podporządkowany oraz nadzorowany przez Komisję Papierów Wartościowych. Domy maklerskie, dla których ustawa nie przewidywała samorządu gospodarczego, zaczęły poszukiwać własnej formuły samoorganizacji, czego efektem było powstanie Zespołu Domów Maklerskich Związku Banków Polskich. ZDM ZBP odegrał bardzo pozytywną rolę w kształtowaniu otoczenia prawnego i gospodarczego domów maklerskich. W miarę rozwoju rynku domy maklerskie zrzeszone w ZDM zaczęły dostrzegać pozytywy integracji i współpracy w imię wspólnych interesów. Dzięki organizacji, która była reprezentantem interesów środowiska, domy maklerskie stały się liczącym się partnerem dla instytucji, mających realny wpływ na kształtowanie polskiego rynku kapitałowego. Nowelizacja ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi w grudniu 1993 r. stworzyła możliwość powołania przez środowisko izby gospodarczej. Dwa lata później zrzeszone w ZDM ZBP domy maklerskie rozpoczęły prace nad ewolucyjnym przekształceniem Zespołu w izbę gospodarczą. Zdecydowana większość domów maklerskich uważała, że celem środowiska powinno być stworzenie jednej silnej, wiarygodnej i reprezentatywnej organizacji. Środowisko doprowadziło do wyeliminowania z ówczesnego projektu nowego Prawa o publicznym obrocie zamierzonego przez projektodawcę zapisu o obligatoryjnym uczestnictwie domów maklerskich w takiej izbie.
W 1996 roku powołano samodzielną organizację maklerską: Izba Domów Maklerskich. Powołanie izby gospodarczej otworzyło nowy rozdział w samoorganizowaniu się środowiska i jego możliwości działania.