Projekty z udziałem IDM

Wniosek IDM do Ministra Cyfryzacji o odroczenie w czasie obowiązku wymiany korespondencji pomiędzy podmiotami rynku finansowego a ich klientami przy zastosowaniu doręczeń elektronicznych w przypadku zidentyfikowania przez Ministra Cyfryzacji ryzyka, że system e-doręczeń dla podmiotów prywatnych nie będzie gotowy i przetestowany w terminie umożliwiającym im zawarcie odpowiednich umów z dostawcami i podłączenie się do systemu

W dniu 8 sierpnia IDM wspólnie z ZBP, PIU oraz IZFiA skierował do Ministra Cyfryzacji pismo wskazujące że posiadanych przez te instytucje informacji, wciąż nie jest gotowa infrastruktura, która umożliwiłaby stosowanie e-doręczeń w relacji z klientami, ponieważ nie nastąpiła pełna integracja wszystkich kwalifikowanych dostawców usług oraz operatora wyznaczonego w zakresie w jakim podmioty te miałyby zapewnić możliwość wymiany korespondencji instytucji finansowych z ich klientami. Będzie to generować ryzyka dla podmiotów sektora finansowego, które nie będą w stanie skutecznie komunikować się z klientami przez e-doręczenia. Na przeszkodzie zakończenia procesu integracji stoi brak współpracy ze strony operatora wyznaczonego – Poczty Polskiej S.A. W przypadku zidentyfikowania ryzyka, że system e-doręczeń dla podmiotów prywatnych nie będzie gotowy i przetestowany w terminie umożliwiającym im zawarcie odpowiednich umów z dostawcami i podłączenie się do systemu, prosimy o wzięcie pod rozwagę wykorzystania tzw. „Planu naprawczego”1 dla e-doręczeń również w segmencie wymiany korespondencji między dwoma podmiotami niepublicznymi, tj. o uwzględnienie w najbliższej nowelizacji ustawy przepisu, który odroczy w czasie obowiązek wymiany korespondencji pomiędzy podmiotami rynku finansowego a ich klientami przy zastosowaniu doręczeń elektronicznych.

Opinia IDM w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przekazywania KNF informacji przez firmy inwestycyjne, banki państwowe prowadzące działalność maklerską, banki, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, i banki powiernicze.

W dniu 9 sierpnia IDM przekazał do Ministerstwa Finansów opinię nt. projektu ww. rozporządzenia. Uwagi dotyczyły w szczególności załącznika 10 (Zakres informacji w półrocznym sprawozdaniu z działalności) – rozróżnienie określenia kontrole i badania audytowe oraz prośba o doprecyzowanie określenia „stwierdzone naruszenia” z uwagi na jego nieostrość i niejednoznaczność, dookreślenie, ze obowiązek przekazywania regulaminu świadczenia usług maklerskich dot. jedynie nowych regulacji. Odnośnie do raportów z audytów i sprawozdań wewnętrznych (Załącznik nr 12) IDM zaproponowała włączenie tych raportów do sprawozdania z załącznika nr 10. Ponadto Izba podtrzymała swoje wcześniejsze uwagi w zakresie zdarzeń dot. bezpieczeństwa elektronicznych kanałów dostępu. Izba zwróciła także uwagę na par. 3 pkt 59, który dot. wyłącznie doradców inwestycyjnych, a nie maklerów papierów wartościowych, choć w pkt I 5 Załącznika nr 10 mowa o obu tych profesjach.

Wniosek IDM do Ministra Rozwoju i Technologii o zmianę przepisów ustawy o IKE i IKZE (w ramach kolejnego pakietu deregulacyjnego przygotowywanego w tym ministerstwie)

W dniu 12 sierpnia IDM przekazał do Ministra Rozwoju i Technologii wniosek o zmianę przepisów o IKE i IKZE. Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 20 kwietnia 2004 r. o IKE i IKZE, instytucja finansowa ma obowiązek odprowadzenia do ZUS składki w wysokości 30% składek podstawowych z PPE przy wypowiedzeniu umowy IKE, gdy na IKE oszczędzającego przyjęto wypłatę transferową z programu emerytalnego. Stanowi to dla domów i biur maklerskich znaczące zagrożenie, ponieważ w sytuacji, gdy klient posiada na rachunku mniej niż 30% wartości powyższych wpłat, firma inwestycyjna jest zobligowana do zapłaty z własnych środków części składki brakującej do osiągnięcia powyższej wartości 30% składek podstawowych przekazanych z PPE. Izba proponuję zmianę przepisów w taki sposób, aby obowiązek przenoszenia środków do ZUS był ograniczony do wysokości środków na rachunku klienta.

Wniosek IDM do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o kolejną zmianę przepisów ustawy o IKE i IKZE

W dniu 13 sierpnia IDM zgłosił do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o następujące zmiany w ustawie o IKE i IKZE:

1) możliwość inwestycji uczestników IKE i IKZE w derywaty, instrumenty finansowe na rynkach zagranicznych i zlecania zarządzania portfelem przez dom lub biuro maklerskie,

2) możliwość prowadzenia IKE i IKZE przez bank państwowy wykonujący działalność maklerską,

3) likwidację automatycznego zwrotu środków z IKE i IKZE oraz pozostawienie ich w podmiocie, do którego przeniesiono rachunek IKE lub IKZE na skutek wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej dla podmiotu dotychczas prowadzącego te rachunki, nawet gdy uczestnik IKE lub IKZE nie  zdąży w wyznaczonym terminie zawrzeć nowej umowy IKE lub IKZE lub zlecić wypłaty transferowej.

IDM przedstawił Ministerstwu Finansów opinię na temat projektu rozporządzenia FIDA

W dniu 27 sierpnia IDM zgłosił do Ministerstwa Finansów uwagi do projektu rozporządzenia FIDA wskazując m.in. że dostęp do danych klienta musi być inicjowany przez klienta w celu zapewnienia, że ma on kontrolę nad udostępnianiem danych. IDM poparł wniosek o rezygnację z wymogu przekazywania danych poza systemami FDSS i uzależnienie udostępniania danych od ustanowienia systemów FDSS, co pozwoli na minimalizację ryzyk (w tym ryzyka nieuprawnionego dostępu do danych, ryzyka związanego z potencjalnymi incydentami ICT i incydentami bezpieczeństwa informacji), które mogą powstać podczas udostępniania danych klientów poza wspólnymi, bezpiecznymi systemami FDSS. IDM nie zgłosił uwag do dodatkowych zasad zarządzania systemami do art. 10. Oraz wskazał, że nie ma nic przeciwko powstaniu platformy/forum konsultacyjnego, które mogłoby stanowić dobre miejsce na wymianę informacji dotyczących FIDA, jednakże nie widzi konieczności uregulowania funkcjonowania takiej platformy na poziomie rozporządzenia, uznając, że ustalenie specyfiki i sposobu funkcjonowania platformy powinno zależeć od uczestników rynku. IDM poparł wykluczenie FISP z państw trzecich. Ograniczenie się do FISP z siedzibą w państwach członkowskich UE zapewnia większe bezpieczeństwo z uwagi na stosowanie przez takie instytucje regulacji unijnych (w tym m.in. rozporządzenia RODO).

Grupy robocze

Grupa robocza ds. DORA

W ramach współpracy Izby z Kancelarią Rymarz, Zdort, Maruta mec. Michał Kulesza opracował modelowe klauzule umowne dla dostawców usług ICT. Spotkanie grupy roboczej, m.in. w celu omówienia ww. klauzul umownych, odbędzie się 5 września 2024 r.

o nas

Izba Domów Maklerskich
ul. Kopernika 17
00-359 Warszawa

tel. 22 828-14-02                                     tel. 22 828-14-03                                    e-mail: biuro@idm.com.pl

Menu

Logowanie

Skip to content