Search
Close this search box.

Inwestorzy detaliczni pozytywnie oceniają wpływ krajowej interwencji na rynek CFD

Wykres Status klienta doswiadczonego

INWESTORZY DETALICZNI POZYTYWNIE OCENIAJĄ
WPROWADZENIE STATUSU KLIENTA DOŚWIADCZONEGO NA RYNKU CFD W POLSCE

Inwestorzy detaliczni pozytywnie oceniają wprowadzenie statusu klienta doświadczonego na rynku CFD w Polsce, wynika z Badania wpływu interwencji produktowej KNF na inwestorów przeprowadzonego w listopadzie br. przez Izbę Domów Maklerskich. W sierpniu br. Komisja Nadzoru Finansowego przychyliła się do postulatów Izby i wprowadziła w ramach krajowej interwencji status klienta doświadczonego, który umożliwił inwestowanie na rynku CFD z wykorzystaniem dźwigni 1:100, przy zachowaniu ochrony właściwej klientowi detalicznemu. Decyzja KNF ma zapobiec odpływowi klientów do zagranicznych firm nieregulowanych lub niepodlegających przepisom ESMA.

INWESTORZY DETALICZNI POZYTYWNIE OCENIAJĄ WPŁYW KRAJOWEJ INTERWENCJI NA RYNEK CFD

Inwestorzy detaliczni pozytywnie oceniają wpływ krajowej interwencji produktowej na rynek CFD w Polsce.
W
 związku z wprowadzonym statusem klienta doświadczonego ok. 95% klientów nie planuje obecnie zmiany brokera i przeniesienia rachunku do podmiotu zarejestrowanego poza UE, podczas gdy wcześniej takie plany deklarowało ponad 2/3 ankietowanych inwestorów, mówi Marek Wołos, ekspert Izby Domów Maklerskich ds. rynków OTC.

W sierpniu br. Komisja Nadzoru Finansowego przychyliła się do postulatów Izby i wprowadziła w ramach krajowej interwencji status klienta doświadczonego, który umożliwił inwestowanie na rynku CFD z wykorzystaniem dźwigni 1:100, przy zachowaniu ochrony właściwej klientowi detalicznemu.

Wykres Status klienta doswiadczonego

Jak oceniasz wprowadzony status klienta doświadczonego oraz możliwości inwestowania z większą dźwignią finansową

W listopadzie br. IDM przeprowadziła ankietę wśród klientów krajowych domów maklerskich, inwestorów detalicznych na rynku CFD. Wyniki ankiety potwierdzają, że inwestorzy pozytywnie oceniają wpływ interwencji krajowej na ich możliwości inwestowania. 95% oceniło pozytywnie wprowadzony przez KNF status klienta doświadczonego. 65% klientów wskazało również, że rozważali w sierpniu 2018 r. – po obniżeniu dźwigni przez ESMA – zmianę brokera na podmiot niezarejestrowany w UE. Ankietowani inwestorzy potwierdzają, że w wypadku zmniejszenia dźwigni w przyszłości ponownie rozważą przeniesienie rachunku do brokera poza UE (80% ankietowanych).

Według badań Izby przeprowadzonych wraz ze środowiskami inwestorów w 2018 r., połowa aktywnych i doświadczonych krajowych traderów, po wprowadzeniu interwencji produktowej ESMA, zdecydowała o przeniesieniu swojego rachunku maklerskiego do kraju spoza UE. Z krajowego rynku uciekali najbardziej aktywni klienci – inwestorzy doświadczeni, akceptujący wysokie ryzyko i chcący świadomie skorzystać z wysokiej dźwigni. Negatywne konsekwencje interwencji produktowej były w Polsce odczuwane również poprzez znaczący spadek obrotów krajowych firm inwestycyjnych. Członkowie IDM raportowali do UKNF, że obroty na instrumentach CFD spadły średnio o 50% w pierwszych miesiącach obowiązywania interwencji.

INWESTORZY DETALICZNI POTWIERDZAJĄ, ŻE STATUS KLIENTA DOŚWIADCZONEGO NIE POGORSZYŁ ICH WYNIKÓW INWESTYCYJNYCH, 42% WSKAZUJE NA POPRAWĘ WYNIKÓW, A 54% MÓWI O NEUTRALNYM WPŁYWIE NA WYNIKI  

Rozwiązania wprowadzone interwencją krajową na rynku CFD odpowiadają potrzebom inwestorów detalicznych i wyzwaniom rodzimej branży maklerskiej. Z jednej strony zwiększają bezpieczeństwo klientów i ich zaufanie do krajowych domów maklerskich pod nadzorem KNF, równocześnie poprawiając konkurencyjność krajowej branży domów maklerskich, mówi Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich.

96% ankietowanych inwestorów potwierdza, że status klienta doświadczonego i wyższa dźwignia nie pogorszyła wyników z inwestycji. 54% ankietowanych klientów potwierdziła, że wyniki nie pogorszyły się a 42% wskazuje na poprawę wyników z inwestycji. 

***

Badanie zostało zrealizowane przez Izbę Domów Maklerskich w listopadzie br. Kwestionariusz składał się z 5 pytań, których celem było sprawdzenie, jak na rynek CFD wpłynęła krajowa interwencja produktowa. W badaniu udział wzięli klienci domów maklerskich działających na rynku forex, którzy posiadają status klienta doświadczonego.

Izba Domów Maklerskich to największa niezależna samorządowa organizacja środowiska pracodawców domów i biur maklerskich w Polsce, zrzeszająca 21 członków, którzy posiadają ponad 93% udziału lokalnych członków GPW w obrocie akcjami, ponad 89% udziału w obrocie obligacjami oraz ponad 96% udziału w obrocie kontraktami terminowymi.

 

Skip to content