Izba mając na względzie funkcję nadzorczą Ministerstwa Skarbu Państwa jako akcjonariusza uprzywilejowanego w spółce Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. zwróciła się z uprzejmą prośbą o opinię w odniesieniu do strategii międzynarodowego rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych.
Izba mając na względzie funkcję nadzorczą Ministerstwa Skarbu Państwa jako akcjonariusza uprzywilejowanego w spółce Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. zwróciła się z uprzejmą prośbą o opinię w odniesieniu do strategii międzynarodowego rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych. Wobec zmian jakie zaszły na rynku kapitałowym w ostatnich latach oraz wyzwań, jakie czekają branżę maklerską w najbliższym czasie, istotne – z punktu widzenia przedstawicieli branży papierów wartościowych w Polsce – wydaje się dziś podjęcie merytorycznej dyskusji z kluczowym akcjonariuszem spółki na temat roli Giełdy Papierów Wartościowych na rynku kapitałowym, jej odpowiedzialności i powinności wobec krajowych uczestników (inwestorów, domów maklerskich, emitentów) oraz gospodarki Polski.
IDM uznała, że w celu rzetelnej oceny konsekwencji realizacji strategii międzynarodowej GPW dla polskiego rynku kapitałowego i jego uczestników szczególnie warte uwagi są poniższe kwestie:
- Jak ekspansja międzynarodowa będzie wpływać na kluczowy aspekt misji GPW, czyli dalsze zwiększanie efektywności (tj. polepszanie jakości i obniżka kosztów i opłat) infrastruktury polskiego rynku kapitałowego?
- Jakie będą kluczowe korzyści ekspansji międzynarodowej giełdy dla krajowego rynku kapitałowego, krajowych przedsiębiorstw? Jakie będą kluczowe korzyści ekspansji międzynarodowej giełdy dla głównych podmiotów finansujących GPW czyli krajowych domów/biur maklerskich?
- Jakie będą maksymalne koszty ekspansji międzynarodowej GPW, w tym wydatki kapitałowe, wydatki na integracje systemów giełdowych różnych platform oraz na zwieszenie zasobów ludzkich potrzebnych do integracji przejętych podmiotów? Jak będą finansowane te zwiększone koszty?
- Czy ekspansja międzynarodowa GPW umożliwi obniżkę wysokich opłat transakcjach na krajowym rynku? Jeśli tak, to prosimy o przedstawienie długoterminowego harmonogramu obniżki opłat oraz czynników które będą wpływać na wysokość opłat.
- Jakie są główne ryzyka inwestycji GPW w CEESEG, zwłaszcza te związane z kosztami integracji CEESEG i GPW? Jak GPW zamierza minimalizować te ryzyka?
- Jak połączenie z CEESEG wpłynie na strukturę akcjonariatu GPW i możliwość długoterminowego zabezpieczenia interesów krajowych interesariuszy?
- Jaki jest cel inwestycji GPW w platformę MTF w Europie, jaką jest Aquis Exchange? Uważamy, że bez możliwości przeprowadzania transakcji akcjami polskich (lub/i amerykańskich) spółek na platformie Aquis, nie ma istotnych korzyści tej inwestycji dla krajowych interesariuszy GPW.
- Jaki jest cel wydatkowania kapitału przez GPW w Afryce? Dlaczego tego kapitału GPW nie chce zainwestować w Polsce lub pozwolić na takie inwestycje krajowym domom maklerskich poprzez obniżkę opłat?
Izba zapewniła, że stoi do dyspozycji Pana Ministra w obszarze wszelkich informacji i danych pomocnych w określaniu dalszych kierunków rozwoju i priorytetów dla Giełdy i całej branży papierów wartościowych w Polsce.
Pobierz: Pismo IDM do MSP dot. Międzynarodowej Strategii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
INFORMACJE PRASOWE
Parkiet
Trudne pytania o ekspansję
Puls Biznesu
Nie chcemy płacić za ekspansję GPW
Wyborcza.biz
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,15612274,Domy_maklerskie_chca_wiedziec__po_co_GPW_inwestycja.html
wnp.pl
http://finanse.wnp.pl/maklerzy-boja-sie-ekspansji-miedzynarodowej-gpw,220592_1_0_0.html