Przedmiotem niniejszych wyjaśnień są wybrane zagadnienia i propozycje interpretacji postanowień wynikających ze zmian regulacji z obszaru dyrektywy 2014/65/UE (“MiFID II”) przez włączenie do nich referencji do zagadnień zrównoważonego rozwoju. Włączanie czynników ESG (środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego) do świadczenia usług maklerskich stanowi duże wyzwanie dla firm inwestycyjnych i banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zakres regulacji z obszaru zrównoważonego rozwoju stale się poszerza, a wraz z nim rozwijają się stosowne mierniki i indeksy, umożliwiające ocenę instrumentów finansowych przez pryzmat zrównoważonego rozwoju, a w konsekwencji nie ma na dziś jednoznacznych i miarodajnych danych oraz utrwalonych praktyk. Z tego względu Związek Banków Polskich i Izba Domów Maklerskich uznały za zasadne rozpoczęcie prac nad wyjaśnieniami co do podstawowych wątpliwości, jakie wynikają z analizy nowych aktów prawa. Wsparcie w pracach nad niniejszym dokumentem zapewnili eksperci z PwC Legal.
Celem niniejszego dokumentu jest identyfikacja kluczowych wątpliwości wynikających z nowych przepisów oraz próba wypracowania ich wspólnej interpretacji. Wypracowanie prawidłowego rozumienia nowych obowiązków jest kluczowe dla prawidłowego ich wypełniania.
W pierwszej kolejności, analiza będzie koncentrować się na interpretacjach wynikających z Rozporządzenia delegowanego 2021/1253 w kontekście doradztwa inwestycyjnego i usługi zarządzania portfelem. Niniejsze opracowanie stanowi pierwszą część wyjaśnień, które następnie wraz z rozwojem aktów prawa dotyczących czynników ESG i MiFID II będą rozwijane. Wyprowadzane poniżej wnioski mają charakter wstępny i podlegać będą weryfikacji wraz z rozwojem praktyki oraz w związku z przedstawieniem ewentualnych uwag, stanowisk i wytycznych1 organów nadzorczych.
Projekt Wyjaśnień podlegał także konsultacji z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego i uwzględnia stan wiedzy i stan prawny na dzień 18 listopada 2022 r.