Konferencje

O Konferencji   Program   Rejestracja   Prelegenci   Partnerzy   Kontakt 1


PRELEGENCI

KONFERENCJI COMPLIANCE IDM 

 

 
Tobiasz Dolny
    

 

Tobiasz Dolny
Partner & Tax Advisor, ALTO

Tobiasz jest Partnerem w dziale podatkowym w ALTO. Od wielu lat doradza zarówno międzynarodowym przedsiębiorstwom, jak i dużym polskim firmom z różnych branż. Kieruje dedykowanym zespołem w ALTO, który koncentruje się na doradztwie podatkowym dla funduszy inwestycyjnych i zarządzających aktywami.

Tobiasz na co dzień wspiera klientów w złożonych projektach restrukturyzacyjnych, zajmuje się planowaniem podatkowym nowych modeli biznesowych, przeprowadza audyty podatkowe, a także doradza w bieżących kwestiach podatkowych. Jego główne obszary specjalizacji to podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), podatek od towarów i usług (VAT) oraz rozliczenia podatkowe instytucji finansowych (np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, firmy inwestycyjne)..


Bryndza Stefan1
 

 

Agata Gawin
Dyrektor Departamentu Firm Inwestycyjnych, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

Agata Gawin jest menadżerem z wieloletnim doświadczeniem w pracy na rynku kapitałowym . Pracę w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego rozpoczęła w październiku 2019 r. obejmując stanowisko dyrektora Departamentu Firm Inwestycyjnych. Wcześniej pełniła funkcję dyrektora biura maklerskiego, które stworzyła w jednej z instytucji kredytowych. Zdobyła doświadczenie pełniąc funkcje nadzoru zgodności z prawem, a następnie odpowiadając za jednostki sprzedażowe w strukturach firm inwestycyjnych.

Praktyk w zakresie implementacji regulacji w firmach inwestycyjnych.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.


Paweł Gładysz

 

 

Paweł Gładysz
Radca Prawny, Inspektor Nadzoru, Zastępca Dyrektora, Biuro Maklerskie Pekao

Radca prawny, adwokat niewykonujących zawodu. Doktor nauk społecznych. Executive MBA.

Od 1994 r. związany z Pekao S.A., przede wszystkim z obszarem działalności maklerskiej. Odpowiedzialny m.in. za zgodność i kontrolę wewnętrzną – od 1997 r. Inspektor Nadzoru Biura Maklerskiego Pekao.

Pełni funkcję Arbitra Sądu Polubownego przy KNF oraz Sędziego Sądu Polubownego przy KDPW. Uczestniczy w pracach Izby Domów Maklerskich, m.in. jako Z-ca Rzecznika Sądu Polubownego oraz członek Komisji Etyki.

W latach 2013-2021 Członek Komitetu Konsultacyjnego GPW ds. Ładu Korporacyjnego – współautor Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016 i 2021. W latach 2004-2010 sędzia Sądu Giełdowego przy GPW.


Jeziolowicz Norbert
 

 

Norbert Jeziolowicz
Dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych, Związek Banków Polskich

Norbert Jeziolowicz reprezentuje także polski sektor bankowy w pracach Europejskiej Federacji Bankowej. W ramach Federacji bierze dział w pracach Komitetu ds. Bankowości Detalicznej oraz kilku grup roboczych dotyczących rynków finansowych oraz zrównoważonego finansowania. Pełni także funkcję Przewodniczącego Grupy roboczej ds. kredytu hipotecznego.

Od lipca 2013 roku był  członkiem Rady ds. Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR przy ACI Polska. A po zmianie administratora od 2016 jest członkiem Komitetu Nadzorczego Wskaźników Referencyjnych Stóp Procentowych w ramach GPW Benchmark SA.

Od czerwca 2013 roku jest członkiem Komitetu ds. Ryzyka KDPW_CCP (w latach 2013-2020 Przewodniczący, a od 2020 Zastępca Przewodniczącego).


Michal Karwasinski
 

 

Michał Karwasiński
Radca Prawny, Partner, Kancelaria Karwasiński Szpringer i Wspólnicy sp. j.

Michał Karwasiński jest radcą prawnym, posiadającym kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze rynku finansowego, w tym doradztwa regulacyjnego i zarządzania ryzykiem. Założyciel i wspólnik KSZ Smart Legal – innowacyjnej kancelarii prawnej wspierającej instytucje finansowe w regulacyjnym procesie transformacji cyfrowej.

Karierę zawodową rozpoczynał w UKNF, gdzie przez 3 lata pracował jako prawnik i analityk finansowy w wydziale nadzoru finansowego nad domami maklerskimi, na następnie współpracował z kancelarią prawną specjalizującą się w obsłudze instytucji finansowych, gdzie przez przeszło 8 lat budował kompetencje obsługi rynku usług maklerskich, zarządzania aktywami oraz nowych technologii. Ponadto przez ponad 3 lata pracował na stanowisku Risk Managera w jednym z bankowych towarzystw funduszy inwestycyjnych, zdobywając praktyczne umiejętności z zakresu zarządzania ryzykiem.

Michał jest absolwentem finansów na Wydziale Zarządzania UW oraz prawa na WPiA UW. Ukończył ponadto studia doktoranckie na WPiA UW oraz roczny kurs prawa amerykańskiego w Center for American Law Studies, współorganizowany przez University of Florida. Kompetencje menadżerskie miał okazję zdobywać także w Management Centre Innsbruck w Austrii, gdzie studiował jako stypendysta programu Erazmus. Posiada bogate doświadczenie szkoleniowe i warsztatowe.

 
Krzysztof Kopera
 

Krzysztof Kopera
Naczelnik Wydziału Rynku Kapitałowego w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego, Ministerstwo Finansów

Prowadził liczne szkolenia dla pracowników służb skarbowych z zakresu rachunkowości instytucji finansowych oraz instrumentów finansowych. Aktywnie uczestniczy w pracach nad regulacjami prawnymi z zakresu rynku kapitałowego, zarówno na poziomie krajowym i Unii Europejskiej.

 
Jarosław Kozłowski1
 

dr Jarosław H. Kozłowski
Prezes Zarządu, ProFuturity sp. z o.o.

Wysokiej klasy specjalista w zakresie rynków finansowych, zwłaszcza rynku kapitałowego. Doktor nauk ekonomicznych – Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych, 1992. Ostatni przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd / 2004 -2006 /. Był związany z tą instytucją od momentu jej powstania w 1991 do dnia zakończenia jej misji 19 września 2006. Będąc przewodniczącym KPWiG był również członkiem Komisji Nadzoru Bankowego i Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Reprezentował KPWiG w pracach komitetu wykonawczego IOSCO / International Organisation of Securities Commissions / oraz na posiedzeniach plenarnych CESR / Committee of European Securities Regulators /. Podczas pracy w Komisji był Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej dla Maklerów Papierów Wartościowych, a następnie Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej dla Doradców Inwestycyjnych. Ostatnie trzy lata pracował w Komisji Nadzoru Finansowego – na początku jako doradca przewodniczącego, a następnie jako ekspert w pionie nadzoru bankowego. W KNF był jednym z liderów projektu budowy systemu nadzoru opartego na analizie ryzyka / przygotowanie podręczników BION ( Badanie i ocena nadzorcza) dla wszystkich nadzorowanych sektorów rynku /, a także reprezentował komisję na posiedzeniach plenarnych CESR. Swoje doświadczenie zawodowe wykorzystuje w radach nadzorczych domów maklerskich i towarzystw funduszy inwestycyjnych.  Obecnie współzałożyciel i wiceprezes zarządu „ProFuturity sp. z o.o.”

 
Michał Kulesza
 

Michał Kulesza
Adwokat, Partner, Rymarz Zdort Maruta

Adwokat oraz partner w departamencie korporacyjnym kancelarii Rymarz Zdort Maruta oraz kieruje praktyką Regulacji i Technologii Finansowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach regulacyjnych związanych z IT. Świadczy stałą obsługę dla podmiotów z sektora finansowego w obszarze regulacyjnym (np. EBA, DORA, wytyczne KNF), outsourcingu IT, digitalizacji oraz usług cloud – zarówno po stronie zamawiających, jak też dostawców rozwiązań.

Prowadził unikalne projekty o wartości ponad 10 miliardów złotych, w tym negocjował umowę dotyczącą budowy regionów Google i Microsoft w Polsce oraz wdrażał pionierskie rozwiązania chmurowe w bankach, zakładach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych oraz podmiotach z sektora ochrony zdrowia (medycznego i farmaceutycznego), energetyki, infrastruktury krytycznej czy też telekomunikacyjnego.

Prawnik rekomendowany w rankingu kancelarii prawnych dziennika Rzeczpospolita (2022). Prowadzi szkolenia, zajęcia dla studentów studiów podyplomowych oraz jest prelegentem na konferencjach branżowych. Autor szeregu publikacji w prasie branżowej i biznesowej.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanym przez Levin College of Law Uniwersytetu Floryda.


Lipnicki Daniel
 

 

Daniel Lipnicki
Radca Prawny, Członek Zarządu, Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Radca prawny, Członek Zarządu oraz Dyrektor Biura Prawnego w Domu Inwestycyjnym Xelion sp. z o.o. Absolwent Centrum Prawa Amerykańskiego organizowanego przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z University of Florida Levin College of Law oraz Biznes AI: Technologia, Prawo, Zastosowanie Sztucznej Inteligencji na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Doświadczenie na rynku kapitałowym zdobywał początkowo w Kancelarii Gessel, Koziorowski sp.k. z siedzibą w Warszawie a od 2011 roku związany jest z sektorem firm inwestycyjnych w obszarze legal i compliance.


Dominik Niewadzi

 

 

Dominik Niewadzi
Manager & Tax Advisor, ALTO

Dominik jest doradcą podatkowym i managerem w ALTO. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych.

W ramach jego specjalizacji leży m.in. wspieranie klientów w opracowaniu strategii prowadzenia sporu z organami podatkowymi. Dominik ma doświadczenie w reprezentowaniu organizacji w trakcie kontroli i postępowań podatkowych w sprawach z zakresu podatku od towarów i usług, jak również podatków dochodowych. Występuje także jako pełnomocnik w wielu procesach związanych z ubieganiem się przez podatników o stwierdzenie i zwrot nadpłaconego podatku. Oprócz tego, realizuje projekty związane z ustrukturyzowaniem i wdrażaniem w organizacjach przedsiębiorców funkcji podatkowej.

Dominik jest jednym z laureatów XVII Rankingu Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazety Prawnej w kategorii „Spory przed Sądami”.

Michał Nowakowski  

dr Michał Nowakowski
Radca Prawny, Counsel, Rymarz Zdort Maruta

Radca prawny oraz counsel w departamencie korporacyjnym kancelarii Rymarz Zdort Maruta oraz członek zespołu Regulacji i Technologii Finansowych.

Specjalizuje się w obszarze rozwiązań technologicznych dla sektora finansowego, usług płatniczych oraz AML, sztucznej inteligencji oraz IT. Naukowo zajmuje się m.in. cyfrowymi finansami, tajemnicą bankową oraz udostępnianiem danych.

Brał udział w licznych implementacjach rozwiązań technologicznych dla sektora finansowego, a także doradzał w obszarze wdrażania nowych regulacji. Ekspert fundacji AILAWTECH i FinTech Poland oraz współpracownik Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych – Cyber Science. W swoim życiu zawodowym był związany m.in. z Bankiem Handlowym, gdzie wspierał m.in. dział R&D. Pracował w Narodowym Banku Polskim, Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a także odbył staże w Europejskim Banku Centralnym oraz Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Jest autorem książki "Fintech. Technologia, Finanse, Regulacje. Przewodnik praktyczny dla sektora innowacji finansowych" (2020, Wolters Kluwer), która otrzymała w 2021 r. prestiżową nagrodę eDukat za najlepsze opracowanie naukowe. Jest także redaktorem naukowym komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu (2023, Wolters Kluwer).

Był ekspertem zewnętrznym w zakończonym projekcie EBOR oraz Komisji (UE) dotyczącym stworzenia ram prawno-regulacyjnych dla innowacji finansowych w Polsce, a także liderem grupy roboczej ds. sztucznej inteligencji w sektorze finansowym przy KPRM, a obecnie jest wiceliderem grupy ds. prawa i etyki, a także koordynuje grupę ds. odpowiedzialności. Wykładowca na studiach podyplomowych, w tym na Politechnice Warszawskiej oraz Szkole Głównej Handlowej, a także Uniwersytecie SWPS, w obszarze sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego oraz #fintech.

Autor publikacji naukowych oraz wystąpień na konferencjach i warsztatach/szkoleniach, w szczególności poświęconych zagadnieniom sztucznej inteligencji, etyki oraz walut cyfrowych banków centralnych czy kryptoaktywów.

   

Bartłomiej Rosiński
Członek Zarządu, ProFuturity sp. z o.o.

Wysokiej klasy specjalista w zakresie rynków finansowych, zwłaszcza rynku kapitałowego. Absolwent Wydziału Ekonomii w Wyższej Szkole Handlu i Prawa oraz Studiów Podyplomowych Prawa Rynku Kapitałowego Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę zawodową rozpoczął w ERSTE Securities Polska S.A. jako Audytor Wewnętrzny, by po kilku latach przejąć funkcje Inspektora Nadzoru i Risk Managera. Po 8 latach spędzonych w ERSTE pełnił funkcje Dyrektora Departamentu Compliance i Legal w kilku innych domach maklerskich. Obecnie, od połowy 2020 roku zajmuje stanowisko Dyrektora ds. Regulacji i Zarządzania Ryzykiem, odpowiedzialnego za m.in. zgodność działalności z prawem, zarządzanie ryzykiem, odpowiada również za dział prawny, HR i Administracji.

Podczas swojej dotychczasowej kariery brał udział w szeregu ciekawych projektów, m.in. utworzenia domów maklerskich, TFI czy asset management oraz był odpowiedzialny implementację szeregu wymogów prawnych, w tym m.in. MiFID, MiFID II, pakiet przepisów CDR, CSR i FATCA. Uczestnik licznych szkoleń krajowych i zagranicznych z zakresu funkcjonowania rynków i instrumentów finansowych.

 
Rusewicz Magorzata
 

Małgorzata Rusewicz
Prezes Zarządu, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych

Z wykształcenia prawnik, ukończyła również podyplomowe studia z zakresu ubezpieczeń w SGH. W 2013 r. objęła stanowisko Prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, zaś w Izbie Zarządzających Funduszami i Aktywami pracuje od września 2019 r., początkowo jako Wiceprezes zarządu, a od stycznia 2020 r. została mianowana Prezesem zarządu i odtąd samodzielnie kieruje IZFiA. Jest również członkiem Komitetu ds. Product Governance Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, członkiem Komitetu Nadzoru w GPW Benchmark, jak też członkiem działającej w ramach Ministerstwa Finansów Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Tematyką ubezpieczeń zajmuje się od początku swojej kariery, którą rozpoczęła w 2002 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W kolejnych latach współpracowała z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych oraz Komisją Europejską jako ekspert z zakresu rynku pracy oraz prawa ubezpieczeniowego. W latach 2005-2007 była związana z Uniwersytetem w Gandawie, gdzie uczestniczyła w programie Training and Reporting on European Social Security. W latach 2007-2012 w Konfederacji Lewiatan pełniła funkcję dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy oraz Koordynatora Rady Rynku Pracy. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa ubezpieczeniowego i rynku pracy.


Katarzyna Sarek Sadurska
 

 

Katarzyna Sarek-Sadurska
Radca Prawny, Partner, Deloitte Legal

Katarzyna jest radcą prawnym, Partnerem i kieruje zespołem prawa HR w kancelarii Deloitte Legal. Ma ponad 14 letnie doświadczenie w wiodącej kancelarii prawa HR w Polsce. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie HR. Doradza pracodawcom we wszystkich aspektach związanych z zasobami ludzkimi w organizacji. Prowadzi bieżące doradztwo, procesy sądowe w zakresie prawa pracy, wspiera pracodawców m.in. w zakresie relacji ze związkami zawodowymi, restrukturyzacjach oraz przejęciach. Jest propagatorką idei paperless w obszarach HR. Doradza pracodawcom z sektora regulowanego (banki domy maklerskie, TFI, ubezpieczyciele, spółki giełdowe) w zakresie polityk wynagradzania oraz relacji z tzw. Risk-takerami i wyższą kadrą menadżerską. Doradza radom nadzorczym w zakresie relacji z członkami zarządów.

Kasia ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2006 r. oraz aplikację radcowską w 2011 r. Jest także absolwentką Uniwersytetu Paris Assass w 2012 r. (Diplôme supérieur d'université de Droit international privé). Współpracuje z wieloma organizacjami branżowymi (Związek Banków Polskich, Izba Domów Maklerskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych). Jest autorką licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz publicystycznych (Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Monitor Prawa Pracy).